Czytniki RFID – jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego czytnika RFID dla danego rozwiązania jest kluczową sprawą. Jest on niejako „mózgiem” dla całego systemu. Czytniki RFID posiadają swoje własne unikalne cechy. Zatem należy je rozważyć przed wdrożeniem rozwiązania i przeanalizować trzy podstawowe czynniki:
Czynniki, które warto rozważyć przed wyborem czytnika RFID:
Porty antenowe
Metoda komunikacji
Region działania
Czytniki RFID – jaka jest różnica między czytnikami zintegrowanymi i niezintegrowanymi?
Zintegrowany czytnik RFID
łączy czytnik RFID i antenę RFID w jednym urządzeniu, dzięki czemu antena zewnętrzna nie jest potrzebna. Jeśli potrzebne są dodatkowe anteny to zintegrowany czytnik może obsłużyć dodatkowe zewnętrzne anteny.
Niezintegrowany czytnik RFID
nie ma wbudowanej anteny RFID. Obsługuje wiele anten zewnętrznych (od 2 do 32) w zależności od modelu czytnika i pola detekcji.
Rozwiązanie wymagające użycia tradycyjnego niezintegrowanego czytnika będzie relatywnie droższe niż rozwiązanie wykorzystujące zintegrowane czytniki. Jednak możliwość posiadania wielu anten znacznie zwiększa ilość obszaru, który może zostać pokryty zasięgiem. Dodatkowo, ponieważ nie ma wbudowanej anteny, niezintegrowane czytniki RFID dają użytkownikowi elastyczność wyboru, które kombinacje antenowe będą działać najlepiej – od anten zbliżeniowych o niskim wzmocnieniu do anten dalekiego zasięgu o dużym zysku (wzmocnieniu).
Zasilanie czytników RFID
Sposób zasilania jest jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie czytnika RFID. W niektórych aplikacjach przemysłowych, logistycznych punkty zasilania są ograniczone lub niedostępne, co znacznie zawęża opcje wyboru. Dostępne są cztery źródła zasilania czytnika RFID:

Zasilacz sieciowy

PoE (Power over Ethernet)

Bateria

Zasilanie samochodowe
Czytniki RFID – podstawowe opcje i funkcje
Co roku na rynek trafia seria nowych modeli czytników RFID. Dlatego znajomość zalet i wad każdego z nich, a także wszelkie dodatkowe funkcje, które mogą mieć wpływ na rozwiązanie RFID jest bardzo ważna. Przed zagłębieniem się w funkcje dostępne w czytnikach RFID, najpierw należy poznać dwie główne kategorie czytników:
- Stacjonarne czytniki RFID są to na ogół urządzenia o wysokiej wydajności z dwoma, czterema lub ośmioma portami antenowmi. Zapewniają dużą moc, często zaprojektowane są do pracy w trudnych warunkach zewnętrznych.
- Ręczne czytniki RFID, które można sklasyfikować niejako w dwóch grupach:
- terminale mobilne ze zintegrowaną anteną RFID – nie posiadają żadnych dodatkowych portów antenowych,
- czytniki mobilne, które zyskują funkcjonalność RFID dopiero po rozszerzeniu je o dodatkowy uchwyt skanujący. Komunikacja pomiędzy uchwytem a czytnikiem odbywa się za pomocą Bluetooth/NFC lub specjalnego konektora.
Zobacz więcej o RFID na YouTube
Pobierz bezpłatny ebook "Technologia RFID"
