Menu Zamknij

Elementy dodatkowe systemu RFID

Kable i złącza kablowe

Kable koncentryczne zapewniają niezbędne połączenie między czytnikiem RFID a anteną. Mogą one również służyć do podłączania urządzeń pomocniczych, takich jak koncentratory antenowe i multipleksery. Energia generowana przez czytnik przesyłana jest przez złącze antenowe na czytniku, konektor, kabel koncentryczny do konektora i złącza antenowego w antenie. Im lepszej jakości kabel koncentryczny (jakość izolacji, ekranu, rodzaj rdzenia) tym mniejsze straty energii podczas procesu. Straty energii występują w każdym systemie, ważne by wiedzieć w jaki sposób do nich dochodzi, aby je niwelować.

Wybierając kabel należy wziąć pod uwagę:

Długość – im dłuższy kabel, tym energia dalej musi podróżować. Żaden kabel antenowy nie jest idealnie izolowany, więc im dalej energia się przemieszcza, tym więcej energii jest tracone. Jeśli konieczne jest użycie długiego kabla, ważne jest, aby użyć odpowiedniego poziomu izolacji wymaganego do minimalizacji strat.

Wskaźnik izolacji – im wyższa ocena izolacji, tym grubszy i bardziej chroniony kabel. Najczęściej używane kable koncentryczne w częstotliwości UHF to seria 195, 240 i 400. Wadą grubszego, bardziej izolowanego kabla jest to, że jest on mniej elastyczny i może być trudny do instalacji w ciasnych miejscach wymagających jego zagięcia.

Złącza – znajdują się na obu końcach kabla, a ich typ określają konektory w czytniku i antenie. Najpopularniejsze typy konektorów to: TNC, RP-TNC, SMA, RP-SMA, N-type, BNC. Złącze może występować w tzw. wersji żeńskiej lub męskiej.

Urządzenia ogólnego przeznaczenia, wejścia / wyjścia (GPIO)

Większość stacjonarnych czytników RFID ma port GPIO, który umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń takich jak kolumny sygnalizacyjne, czujniki ruchu, kolumny dźwiękowe, liczniki LED, itp. Urządzenia te zapewniają dodatkowe funkcjonalności, które mogą ulepszyć rozwiązanie RFID. W każdym porcie GPIO, znajduje się kilka fizycznych pinów lub wtyków, które wykorzystujemy do przesyłania sygnałów. Sygnał ma tylko dwa ustawienia, tzw. stan wysoki i niski. Przykładowo wysoki stan może zadziałać jako wyzwalacz dla urządzenia zewnętrznego, do którego wysyłamy sygnał w celu uruchomienia go. Podobnie przychodzący wysoki stan z urządzenia zewnętrznego może zadziałać jako wyzwalacz, który czytnik wykorzysta do wykonania z góry określonego działania. Liczba pinów/wtyków w porcie GPIO jest różna w zależności od czytnika RFID. Ważne jest by wiedzieć w jakim zakresie napięcia pracują wejścia/wyjścia GPIO. Niektóre porty GPIO nie generują wystarczającego napięcia do zasilenia urządzenia zewnętrznego. W takim przypadku mimo, iż czytnik posiada port GPIO stosuje się dodatkową skrzynkę GPIO, która jest podłączona do portu na czytniku. Skrzynki te zapewniają wygodny dostęp, łatwiej „okablować” urządzenia zewnętrzne i zapewnić im właściwe zasilanie.

    form-icon

    Masz pytania?
    Skontaktuj się z nami

    Imię i nazwisko*

    E-mail*

    Telefon*

    Wiadomość

    Zobacz więcej o RFID na YouTube