Menu Zamknij

[vc_row padding_bottom=”40″ css=”.vc_custom_1588057931761{margin-top: 10px !important;}”][vc_column][hasta_text_block css=”.vc_custom_1602074720646{margin-top: 10px !important;}”]

Na co uważać przy projektowaniu sieci WLAN?

 

Sieć WLAN, choć daje wiele możliwości i ma wiele zalet, jak każda technologia posiada też wady. Niektóre z nich można zniwelować – trzeba jednak wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę. Podczas budowania sieci WLAN przeszkodami mogą być ściany, drzwi czy okna. Powodują one bowiem spadek jakości sygnału, a także duże jego tłumienia. W efekcie pobieranie danych i ich wysyłanie może zostać wydłużone. A w trudniejszych przypadkach nawet całkowicie uniemożliwione poprzez brak połączenia, widoczny w niektórych miejscach w pomieszczeniu – nawet mimo bliskości punktu dostępowego.

W otwartej przestrzeni sieć WLAN działa na obszarze od kilkuset metrów do kilku kilometrów metrów w zależności od mocy urządzeń zastosowanych anten i widoczności pomiędzy urządzeniami. Budując ją, warto jednak wziąć pod uwagę także mniej optymistyczny scenariusz, czyli sytuację, w której dojdzie do zakłóceń sieci energetycznych. A ta może się pojawić w przypadku nagromadzenia różnych urządzeń elektronicznych albo innych sieci bezprzewodowych (kolidować mogą tu osobne sieci WLAN, zbudowane przez najbliższych sąsiadów). Takie zagęszczenie wielu sieci może powodować spore utrudnienia w wyniku ich wzajemnego oddziaływania na siebie. Łatwo nie jest także w dużych halach produkcyjnych – tu dodatkowym utrudnieniem jest bez wątpienia nagromadzenie różnego typu maszyn, które same tworzą pola elektromagnetyczne. O trudności tego środowiska świadczy także fakt, że charakteryzuje go często duża dynamika – różne „przeszkody” dla sieci WLAN na przykład rotacyjna/sezonowa hala magazynowa.

Warto świadomie wybrać rozwiązanie (pod kątem podłączenia do sieci), a także przetestować sieć i przeanalizować wyniki pod kątem zajętości kanałów, ustawionych na kontrolerze. W ten sposób można wychwycić ewentualną konieczność ich zmiany (powodem może tu być ich wzajemne nachodzenie na siebie). Dlatego, że o ile przy zaledwie kilku sieciach jakość może nie być aż tak zła, to już przy ich zwiększeniu sprawa może się mocno skomplikować.

Warto ponadto poważnie podejść do kwestii bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem będą tu zatem dodatkowe weryfikacje użytkowników (na przykład przy pomocy e-maila albo wiadomości wysyłanych w formie SMS-ów) i wykorzystanie najnowszych metod szyfrowania Wi-Fi Protected Access 2 i najnowszy standard WPA3.[/hasta_text_block][/vc_column][/vc_row]