Menu Zamknij

[vc_row][vc_column][hasta_text_block]Sieć WLAN ma swoje zastosowanie w obszarze produkcyjnym. Pomaga koordynować pracę urządzeń produkcyjnych, a także zarządzać komunikacją między nimi. Dzieje się tak przy zastosowaniu koncepcji jednej domeny SSID. Taka minimalizacja liczby ramek beacon istotnie zwiększa bowiem wydajność łączności radiowej. Podobne rozwiązania można również spotkać w magazynach.

Jednocześnie warto pamiętać o ich odpowiedniej ochronie. Patrząc na ten problem od strony czysto technicznej, należy odejść od zabezpieczeń WEP, które obecnie uznawane są już za przestarzałe i łatwe do złamania. Należy je zaś zastąpić nowszym standardem 802.11i, czyli WPA2 oraz nowym standardem WPA3. Ponadto przed aktywnością fałszywych punktów dostępowych klientów sieci WLAN powinny chronić punkty dostępowe oraz kontrolery. One bowiem kategoryzują źródła zakłóceń i – jeśli jest taka potrzeba – są w stanie podjąć działania zaradcze.

Mało tego! Należy również zadbać o zabezpieczenie sieci przed dostępem osób do tego nieuprawnionych oraz przeszkolić w tym zakresie personel. Na dobry początek można zrobić audyt bezpieczeństwa, który wykaże, gdzie znajdują się ewentualne luki w zabezpieczeniach, które należy wyeliminować. Kolejnym posunięciem powinna być zmiana istniejących, choć nie do końca sprawdzających się rozwiązań. I wreszcie – w dalszej kolejności – wprowadzenie nowych sposobów wykorzystania sieci WLAN na produkcji.

Oczywiście każde nowe rozwiązanie musi iść w parze ze szkoleniami z ich wdrażania, a także z bieżącymi aktualizacjami oraz wsparciem technicznym i serwisem w tym zakresie. O tym także nie należy zapominać.[/hasta_text_block][/vc_column][/vc_row]